تبلیغات
روایتِ بازی - 10 بازی برتر سبک استراتژی
Dot Tk domain for Free!
بازی به روایت لوفی
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

center>
Pagerank���� ��� �� ����

طرفداران پلتفرم PC به خوبی با بازی های استراتژی آشنا هستند. سبکی که به نظر من می تواند ساعت ها بازیکنان را پای بازی نگه دارد و آن ها را درگیر انجام کارهای مختلف کند. سبکی خاص که پس از بارها بازی کردن هم می توان راه و روشی تازه برای انجام آن پیدا کرد. البته یکی از المان های مهم سبک استراتژی هم همین مسئله است. اگر 10 بازیکن یک بازی استراتژی را بازی کنند، ممکن است 10 روش متفاوت برای بازی کردن را شاهد باشید. این سبک از بازی های کامپیوتری کاملا بازیکنان را وادار به فکر کردن می کند. راه های بی شماری برای پیروزی در یک بازی استراتژی وجود دارند که بازیکنان با توجه به سبکی که بازی می کنند یا با توجه به شرایط بازی، یک راه را انتخاب می کنند. سال های زیادی است که بازی های استراتژی به تافته ای جدا بافته در بین بازی های PC تبدیل شده اند و طرافداران دو آتیشه خاص خود را دارند. از این رو در این مقاله به معرفی 10 بازی برتر سبک استراتژی می پردازیم. البته لازم به ذکر است که ما این بازی ها را دسته بندی نکرده ایم و ترتیب قرار گرفتن آن ها در این مطلب دلیلی بر بهتر بودن یک عنوان نسبت به عنوان دیگر نیست. همچنین در این مقاله به معرفی 10 بازی برتر در سبک استراتژی همزمان (Real-Time Strategy) می پردازیم.

Sins of a Solar Empire
تاریخ انتشار: 20 ژوئن سال 2008
سازنده: Ironclad Games


این بازی از معدود بازی های استراتژی است که یک شکل و شمایل تازه و محیط های کاملا جدید را به نمایش گذاشت. بازی در فضای بیکران دنبال می شد و از این رو بازیکنان با حالت های جدیدی در طول گیم پلی روبرو می شدند. گیم پلی و سبک بازی در نوع خود بسیار جالب و در برخی موارد ساختار شکنانه بود. محیط های بازی به گونه ای بودند که استراتژی هایی که در بازی های مختلف کاربرد داشتند در این بازی چندان کارآمد نبودند. هنگام بازی کردن این عنوان، بازیکنان با یک حس تازگی مواجه می شوند. حسی که در کمتر بازی ای مشاهده می شود. همچنین نمایش خوب صحنه های جذاب و حماسی بازی از جمله نکات قوت بازی نیز به حساب می آمد. شاید این بازی را افراد زیادی بازی نکرده باشند، به همین دلیل بازی کردن آن را به همه طرفداران سبک بازی های استراتژی پیشنهاد می کنم.

WarCraft III: Reign of Chaos
تاریخ انتشار: 5 ژوئن سال 2005
سازنده: Blizzard


سری بازی های WarCraft نیز در بین بازی های PC طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند. نسخه سوم این سری از بازی ها یک جهش بسیار خوب را در بین بازی های استراتژی به وجود آورد. گرافیک فانتزی این بازی هنوز هم بعد از گذشت سال های زیاد از زمان انتشار، بسیار زیبا به نظر می رسد. همچنین این بازی ترکیب بسیار خوبی از یک بازی استراتژی و نقش آفرینی را به نمایش گذاشت. وجود المان های نقش آفرینی در این بازی باعث شد تا خیلی از بازیکنان به این بازی به چشم یک بازی استراتژی نگاه نکنند. روند گیم پلی بازی با عنوان های دیگر بسیار متفاوت بود و سیستم نقش آفرینی در این بازی نقش بسیار مهمی را ایفا می کرد. وجود نقشه های متعدد و مودهای متفاوت باعث شده که WarCraft III همچنان بخش آنلاین شلوغی داشته باشد. در این بازی، بازیکنان هم باید به سیستم های استراتژی آشنایی داشته باشند و هم بتوانند بازی را به صورت یک عنوان نقش آفرینی دنبال کنند.

Black & White
تاریخ انتشار: 6 آپریل سال 2001
سازنده: Lionhead Studios

نسخه ابتدایی سری بازی های Black & white سبک تازه ای به نام God Mode را در بازی های نقش آفرینی به وجود آورد. سبکی که دارای پیچیدگی های بسیار زیادی است و به همین دلیل استودیوهای بازیسازی تا کنون بازی ای در این سبک نساخته اند. در Black & White بازیکنان دقیقا یک قدرت بی همتا بودند و بازی توانایی کارهای بسیار زیادی را به بازیکنان می داد. بازی بسیار ساده به نظر می رسید، اما در عمل بسیار پیچیده بود. قدرت تصمیم گیری برای مردم و فراهم کردن شرایط مختلف برای آن ها از جمله کارهای مرسوم در بازی بود. بازی Black & White یک تجربه بی نظیر در بین تمام بازی های PC به شمار می آید. بازی ای تا کنون عنوانی مانند آن ساخته نشده و به نظر هم نمی رسد که کسی جرآت ساخت بازی در چنین سبکی را داشته باشد.

Age of Empires II
تاریخ انتشار: 30 سپتامبر سال 1999
سازنده: Ensemble Studios

در کشور ما سری بازی های Age of Empires از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و شاید تجربه اول خیلی از طرفداران بازی های استراتژی هم بوده باشد. این سری از بازی ها نمونه یک بازی استراتژی کاملا استاندارد بودند و هنوز هم بسیاری از بازی های استراتژی جدید از استانداردهای این بازی استفاده می کنند. این بازی گیم پلی ای بسیار ساده و در عین حال بسیار زیرکانه داشت. کنترل نیروها و سیستم ساخت و سازها و جمع آوری منابع در بازی بسیار ساده طراحی شده بودند و بازیکنان را از کلنجار رفتن با منوهای مختلف راحت کرده بود. وجود ملل مختلف در این بازی باعث شده بود که بازیکنان با استراتژی های مختلف و گیم پلی های تقریبا متفاوت روبرو باشند. هنوز هم بعد از گذشت 11 سال از زمان عرضه این عنوان، انجام دوباره این بازی لذت خاص خودش را دارد.

Rise of Nations
تاریخ انتشار: 21 می سال 2004
سازنده: Big Huge Games

سال 2004، سالی بود که در آن بازیکنان با پدیده ای دیگر در بین بازی های استراتژی روبرو شدند. بازی ای به نام Rise of Nations که همانند اسمش بازیکنان را با تمدن های مختلف آشنا می کرد. بازیکنان کنترل یک قوم از زمانی که آن ها تنها یک قبیله کوچک هستند را به دست می گیرد. پیشرفت بازیکن در بازی باعث می شود که آن قبیله کوچک در بازی رفته رفته به یک تمدن قدرتمند تبدیل شود که سرزمین ها و تکنولوژی های زیادی را در اختیار دارد. این بازی تکیه زیادی روی فرهنگ و قدرت های هر قوم تاریخی در بازی داشت. به همین دلیل بازیکنان با امکانات بسیار متقاوتی در بازی مواجه بودند. این سری از بازی ها به خوبی نحوه حمله و دفاع را به بازیکنان مختلف یاد می داد. چندنفره بازی کردن این عنوان نیز در نوع خود بسیار هیجان انگیز بود.

Command & Conquer
تاریخ انتشار: 1995
سازنده: Westwood Studios

می توان نسخه اول سری بازی های Command & Conquer را جزو عناوینی قرار داد که هیچ گاه مانند آن پیدا نمی شود. استودیوی بازیسازی Westwood  با عرضه این بازی چهارچوب های اصلی یک بازی استراتژی را بنا کرد. از این بازی به بعد بود که نام بازی های استراتژی روی پلتفرم PC به گوش رسید و بازیکنان زیادی را روز به روز به طرافداران این سبک از بازی ها اضافه کرد.

Company of Heroes
تاریخ انتشار: 26 سپتامبر سال 2006
سازنده: Relic

بازی Company of Heroes جنگ جهانی دوم را از زاویه ای دیگر وارد بازی های کامپیوتری کرد. این بازی به خوبی جنگ جهانی دوم را در قالب یک بازی استراتژی به نمایش در آورد. گرافیک بسیار خوب و ایجاد جوی بسیار حماسی باعث شد که این بازی یک نمایش باور نکردنی داشته باشد. هوش مصنوعی به کار رفته در این بازی در نوع خود مثال زندنی بود. تمامی افراد در بازی می توانستند به بهترین شکل ممکن پشت موانع مختلف سنگر گیری کنند، بدون آنکه بازیکن کار خاصی را انجام دهد. ماموریت های منحصر به فرد و الگوبرداری از فیلم ها و بازی هایی که در سبک جنگ جهانی دوم ساخته شدند، باعث شد این بازی به یک عنوان بسیار خوب تبدیل شود. بعد از 5 سال که از انتشار این بازی می گذرد، هنوز عنوانی با این کیفیت عرضه نشده است.

StarCraft
تاریخ انتشار: 1998
سازنده: Blizzard

13 سال پیش استودیوی بازیسازی Blizzard اولین نسخه از سری بازی های StarCraft را عرضه کرد. این بازی آنقدر خوش ساخت و جذاب بود که تعداد بسیار زیادی از بازیکنان را در سرتاسر دنیا مجذوب خود کرد. همیشه بازی هایی که اولین سوژه ها و نو آوری ها را در خود جا می دهند به یک بازی ماندگار در بین بازی های مختلف تبدیل خواهند شد و بازی StarCraft یکی از همین بازی ها بود. این بازی به نوعی یکی از اسطوره های PC نیز به حساب می آید. این عنوان جزو معدود بازی هایی بود که تا سال 2009 میلادی بیش از 11 میلیون نسخه روی این پلتفرم فروش داشته است. گرافیک بازی با توجه به زمان ساخت بسیار عالی بود و همه را شگفت زده کرده بود. این بازی جزو اولین عنوان هایی بود که باعث شهرت استودیوی بازیسازی Blizzard شد.

Age of Mythology
تاریخ انتشار: 8 نوامبر سال 2002
سازنده: Ensemble Studios

بازی Age of  Mythology عنوانی بود که از دل بازی Age of Empire بیرون آمد. بازیکنان اینبار با یک بازی با حال و هوای اساطیر یونان روبرو بودند. اینبار باید با هیولاها و موجودات افسانه ای مبارزه می کردند که تا کنون آن ها را در فیلم ها و کتاب ها دیده بودند. داستان این بازی یکی از بخش های بسیار خوب آن به شمار می رفت و بازیکنان را بسیار درگیر می کرد. این بازی از گیم پلی خاص خود بهره می برد و بازیکنان را مجبور به استفاده از راه کارهای تازه برای پیشبرد بازی می کرد. چیزهای بسیار جذابی در بازی قرار گرفته بودند و از همین رو بازیکنان محو این بازی شده بودند. نو آوری های بسیار زیادی در این بازی صورت گرفته بودند و همین مسائل باعث می شد تا بازیکنان تنها با یک کلیک ماوس ساعت ها پشت PC خود بنشینند.

Myth II: Soulblighter
تاریخ انتشار: 30 نوامبر 1998
سازنده: Bungie

یکی از اولین بازی های استودیوی بازیسازی Bungie که اکنون همگان آن را به خاطر سری بازی های Halo می شناسند، عنوانی با نام Myth II:  Soulblighter بود. نسخه اول این بازی نیز بسیار خوب بود، اما در مقایسه با نسخه دوم حرفی برای گفتن نداشت. نسخه دوم این بازی از جمله عناوینی بود که بخش چندنفره فوق العاده قوی و هیجان انگیزی را به صورت اینترنتی ارائه می داد. آن زمان 26 مرحله برای قسمت داستانی و تک نفره بازی، امکان بسیار عالی و باور نکردنی بود. بازیکنان می توانستند ساعت ها این بازی را به صورت تک نفره بازی کنند و در کنار آن نیز ساعت ها می توانستند این بازی را به صورت چندنفره بازی کنند. این بازی از جمله آثاری بود که در آن زمان یک محیط کاملا سه بعدی را در بازی های PC بخصوص در سبک استراتژی به نمایش در آورد.
نوشته شده توسط بنیامین در چهارشنبه 29 دی 1389 و ساعت 06:36 ب.ظ [+] | نظرات ()
نظرتون راجع به وبلاگ چیه؟ •